Atrakcje turystyczne okolicy

Puławy - atrakcje turystyczne i zwiedzanie
Puławy – co warto zwiedzić?
16 czerwca 2020
Zwoleń - atrakcje turystyczne i zwiedzanie

Zwoleń - atrakcje turystyczne i zwiedzanie

Rezerwując nocleg w Przyłęku polecamy byś odwiedził inne bliskie lokalizacje będące perłami naszej historii, architektury, kultury i sztuki - Kazimierz Dolny, Puławy, Nałęczów, Zwoleń i Lublin.

Kazimierz Dolny

Okolice Kazimierza można zwiedzać przemieszczając się autem, komunikacją miejską, dla wytrwałych zapaleńców oczywiście pieszo, ale dobrym rozwiązaniem jest po prostu rower. Urokliwa trasa rowerowa o długości 12 kilometrów biegnie wzdłuż wałów wiślanych.

Kazimierz Dolny to nie tylko rynek oraz studnia czy kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. Biorąc pod uwagę ataki cygańskich czarodziejek oraz zemstę kulinarną miejscowych specjalistów od pseudo-pizzy to lepiej jest wykonać wysiłek i wdrapać się na Górę Trzech Krzyży czyli słynny punkt widokowy z którego można podziwiać panoramę okolicy rozmyślając o ofiarach cholery które właśnie 3 krzyże na szczycie symbolizują.

Idąc już na dół można zobaczyć jeszcze fragmenty ruin Zespołu Zamkowego wraz z odrestaurowaną basztą. Król Kazimierz Wielki jednak tak pałał miłością do Esterki, że postawił jej pałac w Bochotnicy oddalonej od Kazimierza Dolnego o 5 kilometrów.

Historia Kazimierza to wieki kultury żydowskiej - warto więc też zwiedzić synagogę z XVIII wieku. Co prawda obecnie jest to dom gościnny ale dla turystów odremontowano salę modlitewną. Dwa cmentarze z macewami na jednym z nich ściana płaczu są także warte zobaczenia.

Kazimierz Dolny to przyroda, wąwozy lessowe z których najsłynniejszy to Korzeniowy Dół.

Odległość z Przyłęku do Kazimierza Dolnego to 38 kilometrów.Puławy

Przeurocze miasteczko z Parkiem Czartoryskich ma obecnie około 50.000 mieszkańców. Kiedyś było wioską rybacką a czysta Wisła dostarczała dużego zarobku.

Barokowy pałac z XVII wieku w którym obecnie znajduje się muzeum z kompleksem parkowym po którym spacerują przez większość roku oswojone pawie jest perełką stanowiącą klejnot historyczny.

Świątynia Sybilli będąca pierwszym muzeum w Polsce i oddana do użytku na początku XIX wieku a wzorowana na Świątyni Westy w Tivoli jest już daleko od bogactwa które reprezentowała za swoich czasów świetności, lecz nie jest jedynym okazem naleciałości włoskiego designu. Od strony ulicy Głębokiej stoi XIX wieczna Brama Rzymska zaprojektowana na wzór Łuku Triumfalnego Tytusa w Rzymie.

Odległość z Przyłęku do Puław to 24 kilometry.Nałęczów

Miasto znane wszystkim z uzdrowiska, pysznej wody mineralnej i Parku Zdrojowego. Wejście do parku znajduje się na ulicy Lipowej - zwane jest Bramą Wschodnią.

Centrum parku to staw wokół którego znajdują się atrakcje jak znane z widokówek Sanatorium Książę Józef, Dom Zdrojowy z palmiarnią i pijalnią czekolady Wedel(trzeba cierpliwości stoickiej żeby doczekać się na kelnerkę). Idąc po małym drewnianym mostku można dojść do szczytu romantyzmu czyli Wyspy Miłości.

Spacerując Aleją Grabową, mijamy Stare Łazienki, a następnie Termy Pałacowe, które są okupowane przez kuracjuszy.

Z Nałęczowa do Podhala i samego Zakopanego jest około 400 kilometrów ale 2 atrakcje przypomną budowle góralskie - są to nałęczowskie Muzeum Stefana Żeromskiego które znajduje się w domu (gdzie tworzył przed laty pisarz) oraz Kościół św. Karola Boromeusza - kościółek wzniesiony na początku XX wieku a zasłynął podczas mszy prowadzonych przez samego Karola Wojtyłę.

Odległość z Przyłęku do Nałęczowa to 63 kilometry.Zwoleń

Miasto leży nad rzeką Zwolenką, przepływa tam także rzeka Piątkowy Stok. Położone na tak zwanych Wzniesieniach Południowomazowieckich. Historycznie leżało w Małopolsce, natomiast obecnie leży w województwie Mazowieckim..

O tym mieście niewiele można się dowiedzieć z przewodników. Wspomina się np o Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, o Ścianie Straceń i Parku Jana Kochanowskiego. W parku tym można zobaczyć pomnik naszego wieszcza oraz 2-3 razy w roku odbywają się tam festyny, dni Zwolenia.

Okoliczne obszary to 2 rezerwaty przyrody utworzone w 1985 roku - Miodne i Ługi Helenowskie. Miodne chroni populację buków i dębów które mają grubo ponad 100 lat a Ługi (tak miejscowi nazywają bagna) Helenowskie to 25 ha bagien, mokradeł gdzie królują łosie i żółwie błotne.

Odległość z Przyłęku do Zwolenia to 12 kilometrów.Lublin

Stare, czyste i ładnie zachowane miasto. Góruje nad nim Zamek Lubelski. Dla większości nastolatków przygoda z poznawaniem Lublina rozpoczyna się lokalnie smakiem cytrynówki lub wiśniówki z Polmosu Lublin.

Warto obejść Plac Litewski który znajduje się u zbiegu ulic 3 Maja i Krakowskie Przedmieście. Na placu zobaczymy pomnik Konstytucji 3 Maja i pomnik Nieznanego Żołnierza. Zobaczymy tam także jedną z pierwszych fontann multimedialnych w Polsce.

Teren placu zamykają trzy pałace: Pałac Czartoryskich, Lubomirskich (zwany też Poradziwiłłowski) i Gubernialny. Ulicą Krakowskie Przedmieście możemy przespacerować się wprost na Plac Łokietka z Bramą Krakowską, która otwiera przed turystami lubelskie Stare Miasto.

Stare Miasto w Lublinie oraz Plac po Farze i Kamień Nieszczęścia to następne atrakcje turystyczne. Na środku rynku znajduje się Trybunał Główny Koronny (dawny najwyższy sąd apelacyjny Korony Królestwa Polskiego). Jeden z dwóch trybunałów znajdujących się na ziemiach polskich oprócz tego w Piotrkowie Trybunalskim.

Odległość z Przyłęku do Lublina to 79 kilometrów.